Kwas foliowy – po co i dla kogo?

Czy wiecie, że według badań Instytutu Matki i Dziecka, każdego roku w Polsce rodzi się około 2000 dzieci z wadami cewy moczowej? Przerażające, prawda? Szczególnie, że dałoby się tego uniknąć poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy B9, czyli kwasu foliowego.

Nie chcę podchodzić do tematu naukowo, książkowo i ‚na sztywno’. W idealnym układzie lekarze zalecają zaczęcie przyjmowania kwasu foliowego na minimum trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. Nie ukrywajmy jednak, że wiele ciąż wcale nie jest planowanych. I co wtedy?

DSC_0158

Rola kwasu foliowego dla przyszłej mamy

Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu przez całe życie, nie tylko w okresie ciąży. Jego zapas w organizmie wystarcza nam na około 3-4 miesiące. Co prawda zapotrzebowanie na tą witaminę w okresie ciąży wzrasta, ale ciągle pozostaje pewien zasób, dzięki któremu nie przyjmowanie go przed ciążą nie sprawia zagrożenia dla zdrowia dziecka. Ważne, żeby kobieta zaczęła przyjmować go, gdy tylko dowie się o ciąży.

Powinnam teraz wspomnieć o naturalnych folianach. Na każdej stronie znajdziecie informację o tym, gdzie ich szukać. Ja to pominę. Dlaczego? Otóż naturalne foliany są gorzej przyswajalne i niestety nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie nimi odpowiedniej dziennej dawki, która w okresie ciąży wynosi 0,4mg.

Kwas foliowy wspomaga płodność

To prawda o ile spojrzymy na temat ciąży z perspektywy przyszłego taty. Nie będę się tutaj dużo rozpisywać, bo i nie ma o czym. Niedobór witaminy B9 u mężczyzny może mieć wpływ na nieprawidłowe przekazywanie materiału DNA. Mimo wszystko trudno dopuścić do niedoboru tej witaminy. Jakie pozytywne aspekty daje przyjmowanie syntetycznego folika? Wpływa bardzo dobrze na poprawę jakości męskiego nasienia.

Na pierwszej wizycie lekarz zalecił mi stosowanie folika przez cały okres starań. Początkowy zapał opadł po kilku miesiącach niepowodzeń i zwyczajnie moja systematyczność opadła. Ponownie zaczęłam go brać w szczęśliwym cyklu. Sama nie wiem dlaczego. 🙂

Jak było z Wami? Stosujecie sam folik czy też mieszanki witaminowe?

Follow my blog with Bloglovin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s