Poznaj swój cykl: metoda kalendarzykowa.

W rozpoczęciu starań najważniejsze jest, by znać swój cykl. To zdanie pojawia się niemal w każdej publikacji dotyczącej kobiecej płodności. Mimo to ciągle znaczna część kobiet nie ma świadomości tego, jak działa ich organizm.

Większość portali informuje, że średnia długość cyklu wynosi 28 dni. Najnowsze badania wskazują jednak, że jest on dłuższy, a cykle badanej grupy kobiet wahały się od 15 do 45 dni.  Cykle uznaje się za nieregularne jeśli występują częściej niż co 21 dni, lub rzadziej niż co 35 dni. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska i wykonanie podstawowych badań hormonalnych.

DSC_0204

Przy regularnych cyklach metoda kalendarzykowa nie sprawia większych problemów. Każdy cykl składa się z dwóch faz – folikularnej i lutealnej. W przypadku planowania ciąży kluczowym momentem jest dzień przejścia między nimi – następuje wtedy owulacja.

Komórka jajowa żyje 24-48h od momentu owulacji. Jest to czas, w którym może dojść do zapłodnienia. Błędnie przyjmuje się, że do owulacji dochodzi około 14dnia cyklu (jest tak tylko w przypadku regularnych 28 dniowych cykli). Aby obliczyć kiedy przypada nam ‚ten dzień’ należy odjąć 14 dni, ale od dnia, kiedy przywidujemy nadejście kolejnej miesiączki.

Natura łaskawie dała nam nieco więcej niż wspomniane 24-48h na zajście w ciążę. Gdy mówimy o dniach płodnych nie oznacza to, że w każdym z tych dni może dojść do zapłodnienia (możliwe tylko w owulację!). Dni płodne rozpoczynają się na około 4 dni przed owulacją  i jest to okres przeżywalności plemników w drogach rodnych kobiety.

Untitled 1

Przykładowo przy cyklu 31 dniowym należy odjąć 14, aby obliczyć dzień owulacji. Od niego (17dc) odejmujemy kolejne 4, aby otrzymać początek dni płodnych. Zaczynają się więc one 13dc i kończą 48h po owulacji, czyli w 18dc.

Metoda ta nie jest odpowiednią metodą przy cyklach nieregularnych. Przede wszystkim istotne jest by poznać przyczynę ich skracania się lub przedłużania. W przypadku problemów z hormonami nawet jeśli uda nam się zajść w ciążę, może dojść do wczesnego poronienia. Jeżeli jesteś posiadaczką nieregularnych cykli i planujesz zajść w ciążę, udaj się do lekarza. Może okazać się, że Twoje wyniki są prawidłowe i nic nie zagraża ciąży. Wówczas należy zapoznać się z innymi metodami wyznaczania dni płodnych – opiszę je w kolejnych postach.

Powodem nie zachodzenia w ciąże może być też zbyt krótka faza lutealna, czyli ilość dni od owulacji do pierwszego dnia kolejnej miesiączki. Przyjmuje się, że jeżeli trwa ona mniej niż 12 dni, zapłodnione jajeczko nie ma odpowiedniej ilości czasu na implantację i zostaje wydalone. W takim przypadku w pierwszej kolejności należy sprawdzić poziom progesteronu w około 3 dniu po owulacji. Za niska jego wartość prowadzi właśnie do skrócenia II fazy i problemów z zajściem w ciążę. Leczenie takiej przypadłości nie jest wymagające. Lekarz ginekolog przepisze odpowiednią dawkę progesteronu, by cykle wróciły do normy.

Reklamy

5 myśli w temacie “Poznaj swój cykl: metoda kalendarzykowa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s