Poznaj swój cykl : testy owulacyjne

Rozprawiając na temat metod wyznaczania dni płodnych, popełniła bym błąd nie wspominając o testach owulacyjnych. Mogą one służyć jako pomoc przy metodzie kalendarzykowej czy też termicznej. Do stosowania ich potrzebna nam jest podstawowa wiedza na temat przebiegu naszego cyklu, w przeciwnym razie musiałybyśmy stosować je od początku cyklu, aż po dzień owulacji – tylko po co?

Testy te występują w postaci testów paskowych, strumieniowych i płytkowych. Wyglądają identycznie jak te służące wykrywaniu ciąży. Kupić je można w aptekach, rossmannach i w internecie. Osobiście przy dłuższym stosowaniu zdecydowałam się na zestaw z allegro. Wychodziły dużo taniej, a ich skuteczność mogę potwierdzić.

DSC_0248

Po forach krążą jednak negatywne opinie na temat testów zakupionych na allegro. Wynika to z tego, że u każdej kobiety poziom LH dobiega do minimum testowego. Czasem zdarzają się przypadki, gdzie testy po prostu nie działają – zdarza się to także w przypadku testów ciążowych. Istotne jest też, aby umieć je stosować.

Testy owulacyjne w przeciwieństwie do ciążowych należy wykonywać w późnych godzinach popołudniowych, nigdy z porannego moczu. Ich zadaniem jest wykrycie hormonu LH, który wzrasta w organizmie kobiety w okresie okołoowulacyjnym. Logiczne jest więc, że naszym zadaniem jest obserwowanie wzrostu tego hormonu. Stąd też testy wykonywać należy kilka dni pod rząd, o tej samej godzinie – tutaj niezbędna jest znajomość metody kalendarzykowej i umiejętność wyznaczenia przypuszczalnego terminu wystąpienia owulacji. Pierwszy test należy wykonać około 3-4 dni wcześniej.

W miarę wzrostu hormonu, kolor paska testowego będzie ciemniał. W przeciwieństwie do testów ciążowych, tutaj pojawienie się drugiej kreseczki nie oznacza wyniku pozytywnego!

Test owulacyjny uznaje się za pozytywny wówczas, gry obie kreseczki są podobnie intensywne lub testowa jest ciemniejsza od kontrolnej. Pierwszy test pozytywny oznacza, że organizm jest gotowy do owulacji i powinna ona wystąpić w ciągu 24-36 godzin. Czas działać!

Test owulacyjny pozytywny kilka dni pod rząd? Nie martw się, oznacza to, że poziom hormonu LH spada u Ciebie wolno. Nie jest to powód do niepokoju. Pod uwagę bierzemy tylko i wyłącznie pierwszy pozytywny wynik. Po nim robienie kolejnych testów nie ma większego sensu.

Ważne -> W internecie krążą błędne opinie jakoby test owulacyjny gwarantował wystąpienie owulacji. To nie prawda! Test ten informuje nas wyłącznie o tym, że organizm przygotował się do niej. W żaden sposób nie gwarantuje i nie potwierdza jej wystąpienia! Jedyną metodą potwierdzającą wystąpienie owulacji jest metoda termiczna, która umożliwia nam zaobserwowanie skoku temperatury występującego tylko w cyklach owulacyjnych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s