Kilka słów o testach ciążowych.

Wszystkie znaki na niebie dają Ci do zrozumienia, że zbliżają się wielkie zmiany? Niezależnie od tego, czy staraliście się o dziecko, czy też nie, z pewnością informacja o ciąży jest wielkim wydarzeniem. Co więc robi kobieta, która podejrzewa, że zaszła w ciążę? Tak, biegnie po test ciążowy!

Testy domowe kupić można już praktycznie wszędzie od aptek, przez drogerie po markety. Różnią się między sobą metodą wykonywania ich – paskowe, strumieniowe, płytkowe – ale także czułością i ceną. Który więc wybrać i kiedy go zrobić?

DSC_0257

Cena nie gwarantuje jakości. Gdzieś w głowach ludzi siedzi myśl, że jeżeli coś jest droższe, musi być lepsze. Tutaj ta zasada nie działa. Cena wcale nie świadczy o jakości czy czułości testu. Droższy test nie pokaże nam ciąży wcześniej niż ten tani. To, czy test kupimy w aptece czy markecie nie ma wielkiego znaczenia.

Istotna jest czułość testu. Większość ogólnodostępnych testów charakteryzuje się czułością na poziomie 25 mlU/ml ale w sklepach znajdziemy także czulsze – 10 mlU/ml. Co to oznacza w praktyce? Test o większej czułości (czyli mniejszej liczbie) wykryje hormony ciążowe wcześniej, kiedy ich stężenie przekroczy próg 10. Analogicznie testy mniej czułe wykryją go dopiero, gdy jego stężenie wyniesie min 25.

Prawdę mówiąc od początku starań latałam szukając czulszych testów. Dopiero po czasie uznałam, że to totalnie bez sensu. Po pierwsze wiedza o tak wczesnej ciąży nic mi nie da. Co najwyżej przysporzy zmartwień o to, czy ciąża nie ulegnie samoistnemu poronieniu w tak wczesnym okresie. Po drugie przekonałam się już, że test o większej czułości zadziałał gorzej niż klasyczna dwudziestkapiątka.

Test opłaca się robić dopiero w terminie spodziewanej miesiączki! Zapamiętaj. Na opakowaniu wyczytasz o wykrywalności już 6 dniowej ciąży. Tak, tylko najpierw przeanalizuj to zdanie. O ciąży możemy mówić dopiero od momentu implantacji, a nie jak błędnie sądzisz od ostatniego stosunku.

Do zapłodnienia dochodzi podczas owulacji, a więc dzień stosunku i zapłodnienia wcale nie muszą się pokrywać. Dalej – od chwili zapłodnienia jajeczko przebywa długą drogę, która może skończyć się wydaleniem go lub implantacją. Mówimy tu o czasie 10-14dni od owulacji. Jeśli nie możesz sobie tego ułożyć w głowie, zajrzyj do metody kalendarzykowej. Dopiero po implantacji, czyli zagnieżdżeniu zarodka, w organizmie kobiety zaczyna pojawiać się hormon ciążowy. Podwaja on swoją wartość co 48 godzin.

W zależności od długości Twoich cykli, najwcześniej test należy więc wykonać około 14 dni po owulacji. Jednocześnie biorąc pod uwagę, że to może być za wcześnie. U mnie np przy cyklach 28 dniowych, pozytywny test ciążowy pojawił się dopiero w 3 dni po terminie spodziewanej miesiączki. Tutaj teoretycznie wynik pozytywny powinien pokazać się niezależnie od pory dnia, ale pamiętajcie, że największe stężenie będzie w porannym moczu.

Większą pewność da test z krwi, na który pewnie i tak skieruje Was ginekolog. W Diagnostyce zrobienie testu Beta HCG z krwi to koszt 45zł. Przy szpitalach zrobicie go taniej. Taki test może być potwierdzeniem wyniku z testu domowego. Ja osobiście nie do końca ufam ‚sikańcom’ dlatego od razu po ujrzeniu dwóch kreseczek pobiegłam na betę. Odpowiadała ona 4 tygodniowi ciąży.

Na tym etapie wielu lekarzy nie uznaje jeszcze ciąży. Jest to na tyle wcześnie, że może okazać się ona ciążą biochemiczną, czyli taką która ulegnie poronieniu na wczesnym etapie i przyjdzie lekko spóźniona ‚miesiączka’. Beta HCG, jak już wspominałam, podwaja swoją wartość co 48h. Żeby wynik był miarodajny, należy ją po tym czasie wykonać ponownie i sprawdzić, czy jej przyrost jest prawidłowy. Jeśli tak, możesz cieszyć się prawidłowo rozwijającą ciążą.

Ważne -> nie ma potrzeby biec do ginekologa zaraz po pozytywnym teście ciążowym chyba, że wystąpią plamienia lub kobieta wcześniej straciła ciążę. Poczekaj spokojnie do 6 tygodnia ciąży. Dopiero wówczas na USG jest szansa na zobaczenie.. czegokolwiek. W zależności od rozwoju maluszka może to być na razie tylko pęcherzyk lub maleńki zalążek zarodka. Taka maleńka kropeczka, nic więcej. 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s